Sokan nem tudják, de a járólap használata kifejezetten előnyös, ha otthonunkban nem csak kazánnal, vagy radiátorral fűtünk. Hogy miért is? A következő cikkből kiderül.
Milyen járólap a megfelelő?
Sokan azt hiszik, hogy a padlónk fűtésénél valami speciális burkoló kell, nem lehet laminált padlót lerakni, linóleumot használni, vagy hogy konkrét járólapot kell venni, ha mondjuk a konyhában szeretné lerakni. Az igazság, hogy a járólapok típusa, formája, színe teljesen lényegtelen.
Akármilyet használhatunk, padlófűtés esetében a fuga és a ragasztóanyag a lényeges. A járólap lerakásához flexibilis ragasztót és fugát használjunk. Szóval a hangsúly nem a járólap fajtáján van, hanem a lerakás technikáján, és az ahhoz használt anyagon.
Az én házamban minden helyiségben padlófűtés van. Lassan 20 éve újítottuk fel, vettünk bele teljesen egyszerű, olcsó járólapokat. Semmi bajuk sincsen azóta sem.
A járólap lerakása
A padlófűtés a járólapok lerakása előtt 2 héttel állandóan legyen bekapcsolva, hogy teljesen kiszáradjon, különben az alsó rétegekben lévő víz nem tud távozni, és az nagyobb gondokat is okozhat a későbbiekben. A 2 hetes időszakasz alatt a hőmérsékletet fokozatosan kell emelni 35C°-ra, majd lehűteni azt. Ha letelt a 2 hét (a fűtés már ki van kapcsolva). A járólapok ragasztása előtt érdemes használni alapozót, ez megköti a port. Ezután megkezdhetjük a ragasztást, száradás után pedig a fugázást. A fugának min. 24 óra kell a rendes száradásig, eközben se kapcsoljuk be még a fűtést, mert ha túl hamar szárad, a járólapok elválhatnak a padlótól és a fuga is kirepedezhet, kipotyog.
Ha ezt a majdnem 3 hetes időszakot "túléltük", élvezhetjük munkánk gyümölcsét. Ha mindent a leírtak alapján végez, hosszú évtizedekig nem lesz probléma a padlófűtéses járólapokkal.